logo MPWiK

Aktualności

 

Na śnieg w te ferie chyba już nie ma co liczyć, za to woda okazała się dobrym tematem na zajęcia z dziećmi.

W szkołach trwa zimowa przerwa. Dla dzieci to przede wszystkim czas beztroski. Jednak nie każdy wyjeżdża poza Leszno. Śniegu brak więc całodniowe szaleństwo na sankach odpada. Pozostaje laba w domu przed komuterem albo... półkolonie! W związku z tym wyszliśmy z propozycją ciekawych zabaw z wodą. Okazało się, że zainteresowanie szkół i instytucji organizujących półkolonie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Już w pierwszym tygodniu po ogłoszeniu pomysłu terminy zostały zarezerwowane. Każdego dnia ferii w MPWiK rozlega się dziecięcy śmiech i gwar. Można zwiedzać Muzeum Wodociągów lub wspiąć po 96 schodach na szczyt Wieży Ciśnień. Ponadto nie lada frajdą jest... chlapanie! Dzieci bawią się wodą! Dzieki eksperymentom dowiadują się na przykład co to molekuły, czym jest i jak powstaje emulsja. Tworzą różne rodzje mieszanin i sprawdzają, które łatwo, a które trudno odzielić od wody! To nie tylko świetna zabawa. To także porcja wiedzy potrzebna, aby zrozumieć, że woda, którą zużywamy zamienia się w ściek. Zaś te należy oczyścić, co jest bardzo skomplikowanym procesem!

Dzieci są bardzo aktywne w trakcie zajęć. Zadają mnóstwo pytań. Są ciekawe skąd pochodzi czysta woda w Lesznie. Czy można ją pić prosto z kranu. Dzieci ze szkół nr 10 i 4, które spotkały się z kierownikiem Laboratorium Panią Magdaleną Patalas, otrzymały jej zapewnienie, że woda jest dokładnie badana i można ją pić.

Z kolei dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 2 najbardziej spodobała się informacja o tym, że w oczyszczaniu ścieków udział biorą mikroorganizmy.Zainspirowało je to do wykonania prac plastycznych. Po zajęciach dostarczyły swoje niezwykłe prace! Dziękujemy!


Nieprawidłowy alias bądź nr ID kontaktu

a p j .