logo MPWiK

Aktualności

 

14 maja 2016 r. odbędzie się ogólnopolska Noc Muzeów. MPWiK zaprasza Państwa do Wieży Ciśnień przy ul. Poniatowskiego w Lesznie oraz do Muzeum Wodociagów przy ul. Lipowej 76A.

Wieża Ciśnień będzie otwarta w godzinach 19:00 - 23:00. Obok zwiedzania z przewodnikiem, fascynującą atrakcją bedzie prezentacja fotograficzna Michała Kałużnego pt. "Kawałki nieba w Wieży Ciśnień" przy oprawie muzycznej Przemysława Rudzia. Michał Kałużny jest absolwentem kierunku fotografia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od kilku lat zajmuje się astrofotografią głębokiego nieba i prowadzi blog astrofotografia.pl.

Muzeum Wodociągów znajduje się na terenie MPWiK przy ul. Lipowej 76A. Będzie otwarte od 19:00-22:00. Tu można zobaczyć ruchomy zabytek techniki - zachowaną w bardzo dobrym stanie tarczę separacyjną patentu Reinsch-Wurl'a. Od 1913 roku spełniała ona ważną rolę w mechanicznym oczyszczaniu ścieków - była sitem, przez które przecedzano ścieki  wydzielajac z ich strumienia odpadki stałe, zanim ścieki te trafiały na pola irygacyjne w Zaborowie. Tarcza pracowała aż do lat 90-tych, kiedy to uruchomiono oczyszczalnię ścieków w Henrykowie. W Muzeum zgromadzonych jest wiele eksponatów związanych z historią miejskiego systemu wodociagów i kanalizacji.

 

 

 

a p j .