logo MPWiK

Aktualności

 

W nasze progi zawitali uczniowie leszczyńskiego Gimnazjum nr 2, którzy biorą udział w programie "e-szkoła- Moja Wielkopolska". Jako temat projektu wybrali jeden z najcenniejszych zasobów przyrody, czyli wodę.

Zagadnienie, jakiego podjęli się uczniowie jest nieodłącznie związany z działalnością naszej Spółki. Dlatego też w ramach realizacji projektu młodzież postanowiła zwiedzić obiekty MPWiK. Rozpoczęli od zabytkowej Wieży Ciśnień. Odbyliśmy tam z młodzieżą pogadankę na temat historii leszczyńskich wodociagów. Uczniowie dowiedzieli się także, jaką funkcję pełniła wieża i wdrapali się po zabytkowych schodach, aby zobaczyć z bliska zbiornik, który mieścił niegdyś 400 m3 wody.

Gimnazjaliści odwiedzili takżę siedzibę MPWiK, gdzie dowiedzieli się, na czym polegają badania się wody i ścieków i w jakim celu są wykonywane. Następnie udali się do Muzeum, czyli nieczynnej już oczyszczalni ścieków. Dowiedzieli się, jak radziła sobie ludność Leszna na przełomie XIX i XX wieku ze ściekami i jak zmienił się komfort życia mieszkańców, kiedy w 1914 r. działała już oczyszczalnia.

Uczniowie wiosną planują odwiedzić także jedną z leszczyńskiech stacji uzdatniania wody oraz oczyszczalnię ścieków w Henrykowie.

Wodociągi Leszczyńskie - Woda tematem projektu uczniowskiego

a p j .