logo MPWiK

Aktualności

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. włączyło się w organizację tegorocznej Nocy Muzeów i 20 maja uchyliło dla zwiedzających drzwi muzeum zakładowego.

Tego dnia zwiedzający mogli spędzić popołudniowe i wieczorne godziny w budynku zabytkowej oczyszczalni ścieków na terenie naszej Spółki przy ul. Lipowej w Lesznie. Tutaj naszych gości powitało wiele eksponatów stanowiących część historii leszczyńskich wodociągów i kanalizacji. Zwiedzanie z przewodnikiem z pewnością mogło dostarczyć wielu wrażeń ze względu na niedostępne w innych miejscach rekwizyty. Bez wątpienia należą do nich fragmenty drewnianych rurociągów z przełomu XVIII i XIX w, oryginalny właz kanalizacyjny z 1912 r. oraz skarby wyłowione z miejskich kanałów w ubiegłym roku.

Oczom zwiedzających oczywiście ukazała się najcenniejsza atrakcja Muzeum Wodociągów – tarcza separacyjna patentu Reinsch-Wurl'a. W Polsce zachowały się tylko dwie konstrukcje tego typu, jednak ta leszczyńska jest jedynym takim sprawnym mechanizmem w naszym kraju!

Już teraz zapraszamy w przyszłym roku!

a p j