logo MPWiK

Aktualności

 

Na ulicach Leszna pojawią się nowe kraty wpustów deszczowych. "To nasza odpowiedź na zuchwałość rabusiów." wyjawia Łukasz Kaczmarek z Działu Sieci. W zeszłym miesiącu na wielu ulicach w mieście miejsce miały kradzieże żeliwnych krat wpustowych.

Braki były uzupełniane natychmiast po otrzymaniu informacji o kradzieży. Jednak i te kraty znikały ponownie. "Istnieje duże ryzyko, że mogłyby nadal znikać, generując znaczne straty. Dlatego postanowiliśmy zakupić kraty z materiału, który jako surowiec wtórny nie ma takiej wartości jak dotychczasowe żeliwo i nie powino być na niego popytu wśród potencjalnych zainteresowanych nielegalnym procederem."  mówi Ł. Kaczmarek. Nowe kraty wykonane są z tzw. polimerobetonu. To kompozyt budowlany będący odmianą betonu, w którym tradycyjne spoiwo, czyli cement zastąpione jest żywicami syntetycznymi. Kraty te posiadają podobną do żeliwnych wytrzymałość, a nawet są mniej kruche. Ponadto są znacznie tańsze.

Już w pierwszym dniu lipca zainstalowano 6 takich pokryw w newralgicznych miejscach, gdzie często zdarzały się kradzieże. Mamy nadzieję, że nowe kraty służyć będą mieszkańcom długie lata.

Wodociągi Leszczyńskie - Nowe kraty lekarstwem na rabusiów

a p j .