logo MPWiK

Aktualności

 

15 października 2021 r. zostanie otwarta na leszczyńskim Rynku jubileuszowa wystawa 120 lat wodociągów w Lesznie. Z tej okazji, a także w ramach wydarzenia Powrót Króla będziemy wybijać jedyne w swoim rodzaju okolicznościowe jubileuszowe monety! 

plakat moneta a1a

 

15 października 2021 r. - stoisko Wodociągów Leszczyńskich, Powrót Króla na leszczyńskim Rynku.

👉 godz. 16:00 - konkurs wiedzy o leszczyńskich wodociągach - nagrody w konkursie przygotowało Archiwum Państwowe w Lesznie i MPWiK;

👉 godz. 16:00 - 18:00 - wybijanie okolicznościowych jubileuszowych monet.

 

Wystawa czynna na leszczyńskim Rynku od 15 października do 30 listopada 2021 r. 

Zapraszamy serdecznie na leszczyński Rynek. Wybierzmy się wspólnie w sentymentalną podróż w czasie! 

Poznajcie postaci, wydarzenia, fakty oraz budynki związane z historią naszych Leszczyńskich Wodociągów i Kanalizacji.

Zobaczcie, jak cenne mamy w Lesznie obiekty miejskiej infrastruktury: Wieża Ciśnień, Stacja Uzdatniania Wody w Zaborowie, czy unikatowa na skalę Polski tarcza separacyjna w budynku starej oczyszczalni ścieków, w której mieści się obecnie nasze Muzeum Wodociągów.

 

Uruchomienie 15 października 1900 r. wodociągu leszczyńskiego było wydarzeniem niezmiernie istotnym dla cywilizacyjnego rozwoju miasta. Ruszyła wówczas regularna eksploatacja SUW w Zaborowie, która działa aż do dnia dzisiejszego.

W 2020 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów Sp. z o.o. w Lesznie obchodziło 120 lat swego istnienia. Rocznicę tę miała uświetnić jubileuszowa wystawa, jednak pandemia pokrzyżowała te plany i ekspozycja, będąca wspólną inicjatywą Wodociągów Leszczyńskich i Archiwum Państwowego w Lesznie,
została zrealizowana w tym roku.

 

Życzymy Państwu interesującej podróży po arkanach przeszłości naszych Wodociągów Leszczyńskich.

 

a p j .