logo MPWiK

Aktualności

 

Skwer przy ul. Lipowej w Lesznie jeszcze w tym roku zyska nowe oblicze, a mianowicie edukacyjno-rekreacyjne. Pojawią się tutaj tablice oraz urządzenia dydaktyczne. Zostaną zasadzone drzewa gatunku jarząb szwedzki. Teren zielony zyska rolę bioretencyjną – będzie tu przepuszczalna nawierzchnia mineralna oraz łąki kwietne.

Poprzez realizację tego przedsięwzięcia mamy na celu efektywną edukację ekologiczną mieszkańców, a szczególnie dzieci i młodzieży. Chcemy propagować wiedzę o wodzie i ochronie jej zasobów, przedstawić tematykę bioretencji oraz ochrony bioróżnorodności. Ścieżka edukacyjna zostanie zatem wyposażona w tablice dydaktyczne, w tym również takie, które będą miały formę gier dla najmłodszych. Pojawi się tutaj urządzenie edukacyjne przedstawiające zjawisko tworzenia się wirów wodnych. Będzie także instalacja multimedialna, dzięki której treści edukacyjne i informacyjne zostaną zaprezentowane w atrakcyjnej i nowoczesnej formie tzw. infokiosku.  Na terenie ścieżki zostanie zlokalizowane źródełko wody pitnej, dzięki któremu będzie można ugasić pragnienie leszczyńską kranówką. Urządzenie będzie wyposażone w system samopłukania dla bardziej higienicznego i bezpiecznego użytkowania, co jest obecnie bardzo ważne. Ponadto odnowimy znajdującą się na tym terenie pompę abisyńską, a obok stanie tabliczka informacyjna prezentująca zasadę działania takich pomp oraz ich funkcje.

Powiedzmy jeszcze kilka słów na temat łąk kwietnych. 🎋🍀🌸🌺🦋🐝🐞 

 👉 Zakładanie ich w miastach ma wiele plusów i jest szczególnie istotne w obliczu zachodzących zmian klimatu. Tereny te dzięki licznemu udziałowi kwitnących gatunków niewątpliwie stanowią także dekorację skwerów miejskich nadając im naturalistycznego charakteru. Ponadto, co bardzo istotne, to zbiorowiska roślinności cechującej się dużą odpornością na suszę, a jednocześnie pozwalające skutecznie utrzymywać równowagę wodną w środowisku. Podczas intensywnych opadów atmosferycznych nadmiar wody jest skuteczniej odprowadzany do gleby, natomiast w czasie suszy tereny łąk kwietnych chronią glebę przed nadmiernym wysychaniem. Kolejną ich zaleta jest łatwość w utrzymaniu - nie wymagają podlewania, a ich koszenie odbywa się maksymalnie dwa razy w roku. Zakładanie miejskich łąk kwietnych jest także pożądane z tego powodu, że wpływają one na obniżenie temperatury na danym terenie, akumulują pyły komunikacyjne oraz obniżają poziom hałasu. Przy ulicy Lipowej zostaną wysiane różne gatunki roślin miododajnych, które będą nie tylko kolorowe i pachnące, ale także będą wspierały ochronę bioróżnorodności - zapewnią pożywienie i schronienie dla zwierząt. Z uroków łąki korzystają nie tylko ptaki, czy małe ssaki, ale głównie pożyteczna entomofauna, w tym zapylacze takie jak pszczoły samotnice i motyle. Zadbaliśmy o sprzyjające warunki dla pożytecznych owadów - będą mogły schronić się w dwóch specjalnych domkach ustawionych na terenie łąki kwietnej. Zatem można powiedzieć, że realizacja naszego projektu jest działaniem z grupy tych wspomagających ograniczenie negatywnych zmian zachodzących w środowisku.

Zatem skwer przy ulicy Lipowej stanie się zarówno miejscem edukacji ekologicznej poprzez zabawę, jak również terenem wypoczynku, a jednocześnie miejscem przyjaznym miejskiej faunie. Przedsięwzięcie pn. „Budowa I etapu ścieżki edukacyjnej pn.: Edukacja o wodzie i ochronie środowiska przy ul. Lipowej w Lesznie z uwzględnieniem promocji wiedzy na temat racjonalnego korzystania z wody, dbałości o zasoby wodne w regionie, bioretencji, a także adaptacji do zmian klimatu i ochrony środowiska” zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu 👉 https://bit.ly/3nQpZe4 

👨‍👩‍👧‍👦 Ścieżkę edukacyjną będzie można odwiedzać indywidulanie i korzystać z jej walorów na przykład podczas spacerów.

👩‍🏫  Ponadto dla dzieci i młodzieży już od nowego roku ruszą zajęcia edukacyjne z pracownikami Spółki.

☎️ Aby umówić zajęcia z naszym edukatorem prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy: Dział Edukacji i Obsługi Zarządu 📞 65-529-83-12, 📧 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tab fb3a

a p j .